| Camera | 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.78 Inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 12 | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | 6000 mAh Battery |
| Name | Asus ROG Phone 6D Ultimate |
|---|---|
| Model | ROG Phone 6D Ultimate |
| Price | Tk 150,000 |
| Brand | Asus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2022, September 19 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2022, September |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 1400/150 Mbps, 5G 4 Gbps DL |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.78 inches, 109.5 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2448 pixels (~395 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Primary Camera | 50MP 13MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama Panorama, HDR |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR10+ 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 173 x 77 x 10.4 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
|---|---|
| Body Weight | 247 g (8.71 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Space Gray |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-X2 & 3x3.20 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| Memory Internal | 512GB UFS 3.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 16GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (1), NavIC |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 65W Reverse charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 5 |
The best phone I've ever had
Display: 8.03 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12, Origin OS Ocean
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 10MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1+ (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.1.1
Battery: 3700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.76 inch OLED Display
Camera: 50MP+64MP+64MP+64MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 11, Magic UI 5, Google Play Services
Battery: 4600 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.78 inches AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP+5MP Main, 24MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11, ROG UI
Battery: 6000 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+10MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 10.0; One UI 2
Battery: 3300 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+2MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3000mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 7.3 inches dynamic amoled Display
Camera: 12MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP Front
Chipset: Snapdragon 855 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 4235 mAh
View Details →
Display: 6.9 Inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 108MP+12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1000 (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4700mAh Li-Po
View Details →
Display: 7.6inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 16MP+12MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Snapdragon 875
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10.0; One UI 2
Battery: 3300 mAh Li-Po Battery
View Details →